Znany dowcip mówi, że „studia to jedyny czas, kiedy można pić i imprezować, a mama i tak jest dumna”. To prawda, że życie towarzyskie i poszerzanie grona znajomych jest niezwykle ważne. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie korzystną przyszłość, warto już teraz zastanowić się, co chcemy osiągnąć i jak na to zapracować. Praca nad sobą w czasie studiów to większe szanse na zatrudnienie po ich zakończeniu.

Planowanie – klucz do wolnego czasu

Nie ukrywajmy – na większości kierunków prawdziwa praca rozpoczyna się wraz z sesją. Warto więc uczyć się po trochu, systematycznie. Poświęcając kilka godzin w tygodniu na powtórzenie materiału, zyskujemy zarówno czas na spotkania ze znajomymi, jak i wiedzę potrzebną do zaliczenia egzaminów. Dobrze jest zdawać je w zerowych lub pierwszych terminach. Dzięki temu szybciej odpoczniemy od nauki i będziemy mieli czas, by rozwijać swoje zainteresowania.

Wydarzenia na uczelni – klucz do wiedzy

Wiedza otrzymywana na wykładach i ćwiczeniach to jedynie teoria. Warto więc zainteresować się prelekcjami i konferencjami, które co jakiś czas organizuje uczelnia. Zapraszani goście są zwykle ekspertami w danej dziedzinie, więc wysłuchanie ich może zupełnie zmienić nasze postrzeganie przedmiotu oraz wzbogacić wiedzę praktyczną. Dobrym rozwiązaniem jest także zadawanie pytań lub bezpośrednia rozmowa z mówiącym po zakończeniu prelekcji.

Praca – klucz do doświadczenia

W dzisiejszych czasach pracodawcy szukają absolwentów studiów wyższych z kilkuletnim doświadczeniem. Nietrudno więc zgadnąć, że po zakończeniu edukacji jeszcze przez jakiś czas musielibyśmy jedynie praktykować lub pracować za niewielkie pieniądze. Wyjściem z tej sytuacji jest dorabianie podczas nauki. Jeśli studiujemy zaocznie, możemy poszukać pracy lub stażu pełnoetatowego. Podjęcie tak wymagającego wyzwania na pewno zyska uznanie w oczach przyszłych pracodawców.

Stypendia i kredyty studenckie – klucz do własnych pieniędzy

Aby dostać stypendium naukowe, trzeba się nieco wysilić – zwykle otrzymuje je garstka najlepszych studentów, jeśli jednak nieco się przyłożymy, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy i my dołączyli do tego grona. Drugie rozwiązanie to wzięcie kredytu studenckiego. Procent jest niski, a dla studenta nawet kilkaset złotych okazuje się czasami ratunkiem dla osobistych finansów.

Zainteresowania naukowe – klucz do sukcesu

Wielu studentów „płynie” przez okres studiów, po prostu zaliczając ćwiczenia i zdając egzaminy, by dostać dyplom. Warto się więc wyróżnić, zdradzając zainteresowanie tematyką studiów – czytając książki branżowe oprócz zalecanych podręczników, zadając pytania i uczestnicząc w dyskusji na zajęciach. Dobrym ruchem będzie też publikowanie artykułów w studenckich lub naukowych czasopismach. Jeśli damy się zauważyć, zyskamy nie tylko dobre oceny, ale i pomocną dłoń wykładowców oraz lepszy start na rynku pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *