Social Lending, czyli pożyczki społecznościowe, to sektor finansowania, który funkcjonuje w Polsce od 2008 roku, jednak ciągle jest mało znany i niewiele osób wie, na czym dokładnie polega. Niewiele osób wie, że Social Lending to nie tylko możliwość pożyczania pieniędzy od innych, ale również sposób na inwestowanie swoich nadwyżek finansowych. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym sposobie pożyczania? Zobacz, jak działa Social Lending.

Czym jest Social Lending

Pożyczki społecznościowe polegają na zawieraniu transakcji pożyczek bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi poprzez serwisy internetowe, bez pośrednictwa tradycyjnych instytucji finansowych. Oznacza to, że jeśli dysponujesz nadmiarem pieniędzy, możesz pożyczyć je osobie, która w chwili obecnej tych pieniędzy potrzebuje. Stajesz się inwestorem, a tym samym pożyczkodawcą, który czerpie zyski z pożyczania swoich środków pieniężnych pożyczkobiorcom. Jeśli jesteś zainteresowany wzięciem pożyczki, możesz skorzystać z serwisów social lendingowych i pomocy inwestorów, którzy na określonych warunkach zgodzą się pożyczyć ci potrzebną sumę. Jest to więc ciekawe rozwiązanie zarówno dla osób z nadwyżkami finansowymi, które mogą je zainwestować i zarobić, jak i dla osób z deficytami, które szybko potrzebują gotówki.

Jak to działa?

Social Lending to swego rodzaju pożyczki chwilówki przez internet, o które możesz starać się za pośrednictwem wielu serwisów takich jak Kokos.pl, Finansowo.pl, Zakra.pl, Sekrata.pl czy Pożycz.pl.

Pierwszym etapem, zarówno dla inwestorów, jak i pożyczkobiorców, jest rejestracja w wybranym serwisie oraz pozytywna weryfikacja. Osoby, które są zainteresowane uzyskaniem pożyczki muszą posiadać konto bankowe, co jest weryfikowane poprzez realizację przelewu na symboliczną złotówkę. Dodatkowo sprawdzane są ich dane osobowe, miejsce zamieszkania, wysokość osiąganego dochodu oraz miejsce i forma zatrudnienia. Weryfikacja jest bardzo ważnym elementem całego procesu Social Lending – to w dużej mierze od niej zależy spłacalność pożyczek w terminie.

Sam proces transakcji odbywa się najczęściej w formie aukcji wystawianych przez użytkowników serwisu, którzy zainteresowani są zaciągnięciem pożyczki. Sami ustalają kwotę, ilość rat, wysokość oprocentowania, czyli wszystkie warunki, na których są gotowi wziąć pożyczkę. Aukcje dostępne są również dla inwestorów, którzy analizując oferty, podejmują decyzję o udzieleniu pożyczki.

Bardzo pomocne są kalkulatory, które znajdują się na stronach serwisów. Pomagają one w przeliczeniu miesięcznej raty pożyczki, a także od razu podają całkowity jej koszt, czyli kwotę, którą trzeba zwrócić inwestorowi.

Zadania serwisu

Zadaniem serwisów pośredniczących w transakcjach jest nie tylko relacja między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, ale przede wszystkim sprawdzanie wiarygodności osób, które chcą skorzystać z pożyczek. Serwis nie jest właścicielem pożyczanych pieniędzy, to pożyczkodawcy ponoszą pełne ryzyko, dlatego tak ważna jest dokładna weryfikacja zdolności oraz wiarygodności płatniczej potencjalnych pożyczkobiorców, aby ograniczyć ryzyko niewywiązania się z terminowej spłaty. Jednym z elementów weryfikacji jest sprawdzenie informacji w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A.

Pożyczkami społecznościowymi bardzo często zainteresowane są osoby, które nie posiadają historii kredytowej w banku. W takiej sytuacji serwisy sprawdzają potencjalnego pożyczkobiorcę pozyskując informacje, czy klient opłaca rachunki za czynsz, telefon, Internet, prąd czy gaz i na tej podstawie określają jego rzetelność płatniczą oraz skłonność do spłacania zobowiązań.

Czy pożyczki Social Lending zastąpią kredyty bankowe?

Pożyczki społecznościowe rozwijają się bardzo prężnie. Platformy social lendingowe rejestrują coraz więcej użytkowników zainteresowanych zarówno pożyczaniem pieniędzy, jak i inwestowaniem własnych nadwyżek finansowych. Na pewno jest to sektor rynku finansowego, który ma duże możliwości i z każdym rokiem będzie rósł w siłę zwiększając liczebność swoich użytkowników. Nie jest to jednak zjawisko na tyle popularne, by zastąpiło sektor bankowy. Potrzeba czasu na dopracowanie procesu Social Lendingu w Polsce i zdobycie zaufania szerszej grupy odbiorców.

 

One thought on “Social Lending na czym to polega?”

  1. Nie znam tej formy pożyczek, ale artykuł mnie zaciekawił. Poszukam więcej informacji i sprawdzę, czy ten system pożyczek może mi pomóc. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *