Razem z małżonką planujecie wybudować piękny dom, ale obecne oszczędności nie wystarczają, by pokryć wszystkie koszty. Postanawiacie więc wziąć kredyt hipoteczny; niezbędne formalności i dokumentacja wydają się jednak zbyt skomplikowane. Nie poddawaj się! Kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Przeczytaj, jakie cechy powinien posiadać idealny kredytobiorca.

Jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę

Banki ufają osobom z pewnym zatrudnieniem, bo dzięki  temu mają gwarancję regularnych spłat zobowiązania. Zazwyczaj możesz ubiegać się o kredyt już po pierwszym przepracowanym miesiącu. Przeciętnie jest to jednak od 3 do 6 miesięcy. Czasami zdarzają się instytucje, które wymagają aż 2 lat udokumentowanego zatrudnienia, jednak takie sytuacje należą do wyjątków. W przypadku osób posiadających własną działalność gospodarczą warunki są podobne – oczekiwany okres uzyskiwania dochodów również wynosi średnio od 3 do 6 miesięcy.

Posiada nieskazitelną historię płatniczą

Spłać wszystkie zaległe zobowiązania – to warunek, który powinieneś spełnić, zanim udasz się do banku w celu negocjacji warunków kredytu. Pracownicy bankowi z pewnością sprawdzą, jakie informacje na twój temat znajdują się w biurze informacji gospodarczej (BIG) czy Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Pamiętaj, że pomimo uregulowanych spłat rejestr BIK może być wciąż niezaktualizowany – skontaktuj się więc ze swoim wierzycielem i poproś go o usunięcie negatywnego wpisu.

Szybko i rzetelne dostarcza wymagane dokumenty

Zanim zaniesiesz do banku wniosek o kredyt hipoteczny, upewnij się, że znajdują się w nim wszystkie wymagane dane. Jeśli brakuje jakiegoś dokumentu, postaraj się go jak najszybciej zdobyć. Bank doceni twoje starania i zobaczy, że jesteś rzetelną i godną zaufania osobą. Informacje potrzebne do skompletowania wniosku możemy podzielić na 4 typy: osobowe, dochodowe, związane z poprzednimi zobowiązaniami kredytowymi oraz te dotyczące upatrzonej nieruchomości.

Jeśli spełnisz wszystkie powyższe wymagania i dodatkowo posiadasz własne oszczędności, możesz śmiało planować wizytę w banku. Powodzenia!

Więcej artykułów o pożyczaniu znajdziesz na stronie kapitalni.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *