Każdy z nas cieszy się, gdy pod koniec miesiąca zostaje nam nieco pieniędzy w portfelu. Po roku z takich oszczędności może uzbierać się już spora sumka. I wtedy zadajemy sobie pytanie: co z nimi zrobić? Wydać? Wpłacić na konto? A może oszczędzać dalej? Oto kilka sposobów na radzenie sobie z nadwyżką finansową – zależnie od jej wielkości.

Mała suma (do 200 zł)

Najmniejsze zaoszczędzone kwoty najbardziej kuszą, by szybko je wydać. A to promocja w ulubionym sklepie, a to nowy sprzęt do domu czy jednodniowy wyjazd. Warto jednak pamiętać o znanym powiedzeniu: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Właśnie takie sumy dobrze jest wpłacać na konto oszczędnościowe. Nawet kilkadziesiąt złotych nadwyżki będzie w ten sposób na siebie zarabiać. I chociaż życie z odsetek jest w tym przypadku niemożliwe, nasze pieniądze i tak zaczną na siebie pracować.

Średnie kwoty (ok.500 zł)

W tym przypadku możemy wyobrazić sobie, że jesteśmy bankiem i udzielić pożyczki prywatnej komuś z rodziny lub znajomych. Ustalamy warunki najbardziej dogodne dla siebie i pożyczającego, ale pamiętajmy: muszą być zgodne z postanowieniami kodeksu cywilnego – dobrze będzie się wcześniej z nimi zapoznać. I przede wszystkim zadbać o wydrukowanie umowy na papierze i podpisanie jej.

Większe pieniądze (1000 zł)

Tak duża kwota kusi, żeby ją wydać – szczególnie na początku wakacji. Warto jednak zabezpieczyć taką nadwyżkę na przyszłość, wpłacając ją na krótkoterminową lokatę. Mamy wtedy pewność, że nie wydamy pieniędzy na nieprzemyślane zakupy, a także, że nasze oszczędności są bezpieczne. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy ich potrzebować.

Bardzo duże sumy

Większe oszczędności warto mądrze zainwestować. Akcje są dość ryzykowne, więc jeśli chcemy mieć pewność, że nic nie stracimy, lepiej będzie skupić się na obligacjach. Ciekawym pomysłem jest również inwestycja w BitCoin, czyli internetową walutę. Jej zdobycie nie jest łatwe, ale szybko rosnące zyski wynagradzają wszelkie trudy. Warto też pomyśleć o przyszłości swojej i dzieci, wpłacając oszczędności na lokatę, gdzie powoli acz sumiennie będą na siebie pracować.

Nadwyżki finansowe wymagają mądrego gospodarowania. Najlepszym wyjściem jest ich zainwestowanie, by stopniowo pomnażać majątek, a gdy już zbierzemy oczekiwaną sumę – odpowiednio ją spożytkować. W zależności od wysokości zaoszczędzonej sumy mamy różne możliwości. Wykorzystajmy je, aby wejść na wyższy poziom zarządzania pieniędzmi.

Sprawdź także: Najczęstsze błędy popełniane podczas oszczędzania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *