Lodówka to sprzęt nieodzowny w każdej kuchni. Gwarantuje produktom spożywczym właściwą temperaturę, a nam pewność, że jemy to, co zdrowe i bezpieczne.  Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach dotyczących lodówek, aby zaoferować nam jak najlepszy sprzęt. Aby więc wybrać model, który doskonale sprosta naszym oczekiwaniom, warto zaznajomić się z poniższym poradnikiem.

Ilość drzwi

W sklepach ze sprzętem AGD dostępne są lodówki jedno- i dwudrzwiowe. Te drugie zyskały popularność dosyć niedawno, ale stały się dla wielu ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim są dwa razy bardziej pojemne, niż ich konkurentki z pojedynczymi drzwiami. Ich wadą jest cena, gdyż zwykle są droższe. Jeśli jednak mamy pewność, że ten model sprawdzi się w naszym domu, wystarczy odłożenie większej ilości pieniędzy lub szybka pożyczka. Często stosowanym zabiegiem jest umieszczenie za jednym skrzydłem drzwiowym zamrażalnika czy kostkarki do lodu – zanim więc kupimy wybrany model, przyjrzyjmy się dokładnie, jak lodówka jest zorganizowana.

Zabudowane i wolnostojące

Jeśli dopiero urządzamy kuchnię i razem z lodówką kupujemy meble, warto zastanowić się nad modelem do zabudowy. Taka lodówka po zamknięciu niczym nie odróżnia się od reszty mebli, posiada bowiem bliźniaczo podobny front. Minusem jest fakt, że sprzęt do zabudowy z reguły kosztuje więcej, niż wolnostojący. Lodówki „stojące luzem” sprawdzają się przy ewentualnych awariach, gdyż dostęp do każdego zakamarka jest łatwy. W przypadku zabudowanych lodówek konieczny może się okazać demontaż przyległych szafek.

Sprawy techniczne

Przy zakupie lodówki warto zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych. Jednym z nich jest poziom emitowanego hałasu. Nie chcemy przecież, by głośno pracująca lodówka budziła nas w nocy. Przyjrzyjmy się więc oznaczeniom ilości decybeli – najlepszym rozwiązaniem będzie sprzęt nie generujący więcej niż 42 dB.

Dobra lodówka to ta, która oszczędza energię. Dlatego dobrze jest dokładnie badać sprzęt w sklepie pod kątem efektywności energetycznej. Jeśli bowiem wybierzemy mało oszczędny, choć tańszy sprzęt, różnica zniweluje się przy rachunkach… niestety, na naszą niekorzyść. Warto więc zdecydować się na lodówkę o minimalnej klasie energetycznej A – i tu dodajmy taką ilość „plusów”, na jaką możemy sobie pozwolić.

W każdym gospodarstwie domowym mogą zdarzyć się braki prądu. Lodówka powinna być więc przystosowana do trzymania niskiej temperatury przez pewien czas po wyłączeniu. Najtańsze modele oferują kilka godzin chłodzenia, najdroższe – nawet dobę. Dobrze jest przy zakupach przyjąć uśrednioną wartość 12 godzin.

W niektórych dzisiejszych lodówkach możemy wybrać ilość agregatów. Oznacza to, że komory chłodziarki oraz zamrażarki posiadają oddzielne agregaty, które można niezależnie od siebie wyłączyć. To dobre rozwiązanie, jeśli przez jakiś czas nie używamy jednej z nich, jest jednak odpowiednio droższe.

Lodówka to zakup na długie lata, warto więc dobrze przemyśleć jej wybór. Powinna być przede wszystkim funkcjonalna, pojemna i o wielkości dopasowanej do naszej rodziny oraz jej potrzeb. Pośród rozbudowanej oferty w sklepach i internecie z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *