Program mający na celu wsparcie młodych Polaków w kwestii kupna nieruchomości, już od początku swojego istnienia zainteresował wiele osób. Spory zastrzyk gotówki na start w dorosłe życie zdecydowanie trafiał w potrzeby singli czy rodzin myślących o zakupie nowego dachu nad głową. Wprowadzony w 2014 r. wkład własny nieco ostudził entuzjazm kupujących. Z roku na rok oczekiwana suma kosztów rosła; w 2015 r. było to 10% kredytowanej nieruchomości, w tym roku wynosi ona już 15%. Ile będziemy musieli zainwestować w 2017 r.?

Program MDM

Kupno własnego mieszkania czy domu to wyzwanie, które dla wielu młodych Polaków graniczy z niemożliwością. W odpowiedzi na powszechną potrzebę nabywania nowych nieruchomości powstał program Mieszkanie Dla Młodych.

Dzięki dopłacie, która wynosiła minimalnie 10% nieruchomości, mogliśmy wziąć atrakcyjny kredyt i jednocześnie pokryć 10% obowiązkowego wkładu własnego. Na początku 2017 r. wymagana przez bank suma wyniesie nawet 20%.

Wkład własny w MDM

Z założenia program Mieszkanie Dla Młodych ma wspierać młodych kredytobiorców w pokryciu wkładu własnego podczas pobieranego kredytu. Minimalne dofinansowanie w wysokości 10% ceny nieruchomości sprawiło, że wymagany koszt nie stanowił już żadnego problemu.

Sytuacja ta skomplikowała się, gdy na początku tego roku suma wkładu własnego wzrosła do 15%. Istniało wtedy jeszcze rozwiązanie objęcia kredytem lub przeznaczenia na ubezpieczenie pozostałych 5% i spłacania kwoty razem z ratami za kupioną nieruchomość.

W przypadku większej podwyżki kosztów do 20% stosunkowo małe dofinansowanie 10% nie jest już szczególnie atrakcyjne.

 

MDM najlepszy dla wielodzietnych rodzin

W związku z najnowszymi zmianami MDM staje się coraz korzystniejsze dla wielodzietnych rodzin. Nawet z obowiązkiem 20% wkładu własnego nie muszą się oni bać o dodatkowe koszty, ponieważ ich dofinansowanie wynosi 30%.

Single i małżeństwa bez dzieci będą musiały mocno dopasować się ze swoim budżetem (co nie w każdej sytuacji będzie opłacalne) do nowych reguł.

One thought on “Mieszkanie Dla Młodych – wkład własny jeszcze wyższy w 2017 r.”

  1. MDM drożeje, to zapewne inne instytucje finansowe to zauważą i wykorzystają na swoją korzyść, przyciągając klientów ciekawymi promocjami i propozycjami z dziedziny kredytów i pożyczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *