Mieszkanie dla Młodych to program rządowy, który rozpoczął się 1 stycznia 2014 r. i potrwa jeszcze do 30 września 2018r. Jego celem jest pomoc młodym osobom, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Wsparcie państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego  przy zakupie domu lub mieszkania. Na ten program państwo przeznaczyło aż 3,5 miliarda złotych. Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, by móc z niego skorzystać.

Dla kogo przeznaczone są dopłaty

Program skierowany jest zarówno do osób samotnych, jak i dla małżeństw, jednak beneficjentami mogą być wyłącznie osoby w wieku do 35 lat. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka. Bariera wieku nie dotyczy małżeństw oraz osób samotnych, posiadających na wychowaniu troje lub więcej dzieci, które są małoletnie lub pobierają zasiłek czy rentę socjalną, a także dzieci w wieku do 25 lat, którą uczą się w określonych ustawą placówkach.

Największe dopłaty, bo aż 30% przeciętnych kosztów budowy otrzymają osoby, które posiadają troje lub więcej dzieci na utrzymaniu. Wnioskodawcy z dwojgiem dzieci mogą liczyć na 20%, a osoby, które mają na wychowaniu jedno dziecko otrzymają 15% przeciętnych kosztów budowy. Najmniej, bo zaledwie 10% przysługuje osobom bezdzietnym.

Beneficjenci mogą liczyć również na jednorazowe dofinansowanie w wysokości 5% na spłatę kredytu w sytuacji, gdy w ciągu 5 lat od dnia zakupu nieruchomość, urodzi im się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

Warunki dotyczące nieruchomości

Kredytem z dopłatami można sfinansować zakup mieszkania, którego powierzchnia nie przekracza 75 m2 oraz domu jednorodzinnego z powierzchnią do 100 m2. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nieruchomość chcą kupić osoby posiadające troje lub więcej dzieci, wówczas powierzchnie mogą wynosić w przypadku mieszkania 85 m2, a w przypadku domu 110 m2.

Program zakłada również limity dofinansowania, uzależnione od powierzchni nieruchomości. Wysokość dopłat liczona jest maksymalnie do 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania lub domu. Oznacza to, że jeśli chcesz kupić mieszkanie o powierzchni 60 m2, otrzymasz dofinansowanie tylko do 50 m2, a do pozostałych 10 m2 już nie. Cena mieszkania lub domu nie może być wyższa, niż zakładają wskaźniki dla danej nieruchomości, a kwota kredytu powinna stanowić minimum 50% jego ceny.

Nie możesz być właścicielem innej nieruchomości

Pamiętaj, że wnioskując o kredyt w programie Mieszkanie dla Młodych, nie możesz być właścicielem mieszkania ani domu jednorodzinnego.  W przypadku małżeństw warunek ten dotyczy obojga małżonków. Dopuszczalna jest sytuacja, gdy posiadasz jedynie część udziałów w danej nieruchomości, czyli jesteś współwłaścicielem. Udział ten nie może być jednak większy lub równy powierzchni co najmniej jednego mieszkania w tym budynku.

Z programu MDM nie mogą skorzystać osoby, które w przeszłości były właścicielami nieruchomości lub współwłaścicielami, gdy udział w nieruchomości przekraczał powierzchnię co najmniej jednego mieszkania w tym budynku. Oznacza to, że jeśli w przeszłości miałeś mieszkanie, które sprzedałeś, nie możesz skorzystać z kredytu z dopłatami, mimo, iż w tej chwili nie posiadasz żadnej nieruchomości.

Warunek nie posiadania nieruchomości nie dotyczy osób, które mają troje lub więcej dzieci. Dla takich rodzin program zakłada więcej ulg, wyższe dopłaty i korzystniejsze warunki.

Prawdą jest, że program posiada wiele wytycznych i trzeba spełnić wiele warunków, by móc z niego skorzystać, jednak zainteresowanie kredytami jest tak duże, że środki przeznaczone na rok 2017 zostały już wykorzystane.

W dalszym ciągu możesz wnioskować o kredyt, ale kwota dopłat wykorzystana zostanie z limitu na rok 2018, co oznacza, że ich wypłata nastąpi dopiero za rok. Nie czekaj więc do ostatniej chwili, bo kwota dopłat maleje z każdym dniem, a gdy limit przeznaczony na rok 2018 zostanie wykorzystany w 50%, proces składania wniosków zostanie wstrzymany aż do stycznia 2018 r.

One thought on “Mieszkanie dla młodych w 2017 – na jakich warunkach?”

  1. Ja już skorzystałem w przeszłości z tego systemu i mimo wielu trudności, które akurat ja napotkałem, polecam każdemu młodemu. Sprawdźcie warunki i korzystajcie z tego typu dopłat. Artykuł polecę znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *