Komu z nas do głowy by przyszło, aby myśleć o świętach Bożego Narodzenia we wrześniu, kiedy nasze głowy pełne są jeszcze świeżych wspomnień z wakacji. wbrew pozorom jest to jednak odpowiedni czas na pierwsze plany związane z tym, nie da się ukryć, wyjątkowo kosztownym okresem. Warto więc już teraz zastanowić się, na jakie wydatki musimy być przygotowani i tak rozporządzić swoim budżetem przez najbliższe 3 miesiące, aby w grudniu mieć odłożoną kwotę, która pokryje wszystkie koszty organizacji świąt.

Wrzesień

Wrzesień to dobry czas na to, aby zacząć tworzyć listę gości. Jeśli planujemy zaprosić na święta rodzinę, warto już teraz skontaktować się z każdym z potencjalnych gości i zapytać, czy wyrażają chęć wspólnego świętowania. Być może już na tym etapie część naszych gości odmówi, a my dzięki temu będziemy będziemy mieli lepszą wiedzę odnośnie liczby osób, które musimy wziąć pod uwagę planując ucztę oraz prezenty. Poprośmy również, aby najpóźniej do połowy listopada każdy z gości ostatecznie potwierdził swoją obecność lub jej brak.

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to już we wrześniu warto odłożyć pewną sumę pieniędzy na poczet świątecznych przygotować. 100 lub 200 zł to niewielka suma, ale jeśli przez kolejne 3 miesiące uda nam się zaoszczędzić podobne kwoty, to na święta będziemy w stanie uzbierać 400, 600 czy nawet 800zł.

Październik

To z kolei odpowiedni moment na tworzenie listy prezentów dla naszych najbliższych. Choć do przedświątecznych wyprzedaży pozostało jeszcze trochę czasu, już teraz możemy zastanowić się, co chcemy podarować bliskim lub zwyczajnie podpytać ich o to dyskretnie. Do świąt zapewne każdy już zapomni, że rozmawiał z nami na ten temat, co z pewnością zwiększy szanse na to, że nasz prezent okaże się dla nich zaskoczeniem i tym samym wyjątkową niespodzianką.

Co ważne, mając już praktycznie gotową listę prezentów w październiku, możemy łatwo oszacować, ile pieniędzy będziemy potrzebować na ich zakup. Oczywiście jeśli  w okresie wyprzedaży uda nam się choć kilka z nich kupić po niższej cenie, punkt dla nas!

Listopad

W listopadzie przygotowania do świąt powinny ruszyć pełną parą. W tym czasie będziemy mieć już potwierdzoną listę gości oraz koszt zakupu prezentów. Możemy więc zacząć planować wydatki na przygotowanie świątecznej uczty. W listopadzie powinniśmy mieć już zaoszczędzonych ok 300-600zł w zależności od kwoty, jaką zdecydowaliśmy się miesięcznie na ten cel odkładać. Warto więc powoli zacząć kupować prezenty, zwłaszcza te, które zamawiamy przez internet, gdyż jak co roku sprzedaż wysyłkowa tuż przed świętami będzie przeżywać prawdziwe oblężenie, a co za tym idzie, spóźnialscy będą musieli liczyć się z tym, iż prezent zamówiony na kilka dni przed świętami zwyczajnie może nie dotrzeć na czas.

Możemy również zacząć gromadzić produkty spożywcze o długiej dacie przydatności, jak na przykład majonez, warzywa konserwowe, które na pewno użyjemy do przygotowania dań.  Warto śledzić aktualne promocje w supermarketach, gdyż te często pojawiają się niezależnie od okazji.

Grudzień

Na początku grudnia mamy już dopięty budżet świąteczny: przygotowaną listę gości, listę prezentów, a także rozpisany jadłospis na 3 dni świąteczne. Wyruszając na zakupy kupuj tylko to, co znajduje się na twoich listach. Nie daj się zwieść “okazjom”, “promocjom”, “świątecznym zestawom”, których w rzeczywistości wcale nie potrzebujesz, a takie, pozornie drobne, dodatkowe zakupy mogą ostatecznie kosztować nas całkiem pokaźną sumę.

Po pierwszych dwóch tygodniach grudnia powinniśmy mieć już zakupionych przynajmniej 80% prezentów oraz większość produktów spożywczych o długiej dacie przydatności. W trzecim tygodniu grudnia warto zweryfikować nasze listy i wypunktować to, czego nam brakuje wraz z podliczeniem  dotychczasowych kosztów. Jeśli okaże się, że wydaliśmy już praktycznie cały budżet, a na liście mamy jeszcze sporo do kupienia, warto pomyśleć o tym, jak zoptymalizować te wydatki. Być może warto ograniczyć liczbę wypieków lub dołożyć się do prezentu dla bliskich zamiast wydawać całą kwotę na osobny podarunek?

Pamiętajmy, aby w świątecznym szale zakupowym nie dać się zwariować. Święta to okres, który warto poświęcić rodzinie, a uczta i prezenty to po prostu tradycja, która nie powinna zdominować tych wyjątkowych chwil.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *