Temat wieku emerytalnego w Polsce od dłuższego czasu spędza nam sen z powiek. Ciągłe zmiany lub próby zmian stawiają obywateli w dość niepewnej sytuacji. Chodzi przecież o wiek, w którym ustawowo powinniśmy przestać pracować. Czy najnowsze reformy będą skutkować lepszymi warunkami, a może wręcz przeciwnie? Przeczytaj wszystko, co należy wiedzieć o zmniejszeniu wieku emerytalnego w Polsce.

Pozytywna opinia rządu

Pod koniec lipca bieżącego roku polski rząd wydał pozytywną opinię na temat zaproponowanej zmiany w ustawie emerytalnej. Według pomysłu autora projektu, czyli Kancelarii Prezydenta, powinniśmy zacząć przechodzić na emeryturę w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat. Jest to zatem powrót do poprzednio obowiązującej umowy, zanim próg ten wynosił 61 i 66 lat.

Czy zmiany na pewno idą w parze z rozsądnym prowadzeniem państwowych finansów? Rzecznik rządu Rafał Bochenek potwierdził, że ustawa została zaakceptowana z pełną świadomością związanych z nią przyszłych wydatków. Naszą ambicją jest to, żeby wskaźniki budżetu państwa, wskaźniki finansów publicznych, były jak najlepsze – dodała premier Beata Szydło.

Obniżony wiek emerytalny a staż pracy

Alternatywnym rozwiązaniem dotyczącym sporu o wiek emerytalny była propozycja Ministerstwa Finansów. Pomysł ten dotyczył powiązania momentu przechodzenia na emeryturę z długością okresu płacenia składek ZUS. Innymi słowy – czas, w którym kończylibyśmy obowiązek zatrudnienia, zależałby od ilości przepracowanych lat. Ministerstwo Finansów zaproponowało taki projekt jako próbę uniknięcia strat w budżecie państwa. Obniżenie wieku emerytalnego o jeden rok ma nas w 2017 r. kosztować ponad 8,1 mld złotych.

Zmiany jeszcze w tym roku?

Jeśli rząd przyjmie ustawę w bieżącym roku, zostanie ona wprowadzona najwcześniej 1 października 2017 r. Tak przynajmniej wynika z zaleceń i sugestii rządu. Rafał Bochenek wspomniał także, co jest przyczyną rozpoczęcia zmian w takim czasie. Jest to związane z koniecznością dostosowania infrastruktury technicznej w ZUS, przeszkoleniem pracowników i przygotowaniem systemu – dodał rzecznik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *