Zaledwie 8% społeczeństwa – tylu Polaków, jak wynika z badania Fundacji Kronenberga, regularnie oszczędza swoje dochody. Taka sytuacja zdecydowanie nie sprzyja wysokim emeryturom – nawet gdybyśmy mogli liczyć na duże wsparcie od państwa. W obliczu takich „wypłat” często nieprzekraczających tysiąc złotych posiadanie dodatkowych oszczędności staje się jednak obowiązkiem dla każdego, komu zależy na spokojnym spędzeniu reszty życia. Sprawdź, co zrobić, by na emeryturę oszczędzać szybko, mądrze i skutecznie.

20-krotność rocznych dochodów

Według specjalistów od oszczędzania dobra emerytura powinna wynosić 10-krotność naszego rocznego wynagrodzenia. Takie opinie panowały jeszcze kilka lat temu; dzisiaj zarówno analitycy gospodarki, jak i blogerzy finansowi nawołują do zebrania nawet dwukrotnie więcej.

Dobre porównanie prezentuje na przykład Michał Szafrański, autor znanego bloga „Jak oszczędzać pieniądze”. Gdybyśmy oszczędzali 10% zarobków w ciągu 9 lat, otrzymamy 1 rok życia bez pracy. Jeśli jednak zaczniemy bardziej uważać na nasze finanse i odkładać aż 75% dochodów – nawet przez 1 rok – taka strategia zapewni nam aż 3 lata godziwych wakacji!

Zdecyduj się na dobre konto emerytalne

Oprócz systematycznego oszczędzania z bieżących dochodów warto też wykorzystać proponowane przez rząd sposoby na odkładanie na emeryturę. Aby dobrze zacząć, powinieneś zapoznać się z 4 instytucjami:

  • IKE – Indywidualne Konto Emerytalne. Główne zalety to zwolnienie z 19% podatku od zysków kapitałowych – pod warunkiem, że wszystkie zgromadzone oszczędności wypłacimy po osiągnięciu wieku emerytalnego.
  • IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Limit miesięcznych wpłat to 1,2-krotność przeciętnego przepowiadanego wynagrodzenia (w 2015 r. było to 4750,80 zł).
  • PSO – Program Systematycznego Oszczędzania. Jego zaletą jest możliwość inwestycji odłożonych kwot oraz brak limitu wpłacanych środków.
  • PPSE – Pracowniczy Program Emerytalny, czyli forma grupowego oszczędzania, prowadzona przez pracodawcę w firmie, w której jesteśmy zatrudnieni.

Chcesz dowiedzieć się jak przejść na emeryturę za 7 lat? Przeczytaj artykuł Michała Szafrańskiego – Wczesna emerytura w 7 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *