Wielu z nas marzy o własnym domu, z dala od miejskiego zgiełku, w cichej, spokojnej i zielonej okolicy. Gdy więc mamy szansę spełnić to marzenie, od razu zabieramy się do pracy. Załatwiamy formalności i pozwolenia, dowiadujemy się, ile kosztuje budowa domu, a następnie czekamy na pozwolenie na rozpoczęcie prac. To idealny moment, by poszukać sprawdzonej i rzetelnej firmy budowlanej. Czym kierować się przy jej wyborze?

Gdzie szukać?

Najlepiej w internecie. Na forach branżowych możemy znaleźć opinie o interesujących nas firmach albo zadać pytanie na ich temat. Dobrym ruchem będzie też kontakt bezpośredni z wybranymi firmami – na przykład za pomocą formularzy dostępnych na stronach albo telefonicznie. Możemy także umawiać się na bezpośrednie spotkania z przedstawicielami firm, podczas których przedstawimy nasze oczekiwania, wyjaśnimy wątpliwości oraz zorientujemy się, jaki poziom profesjonalizmu reprezentuje dana firma.

Na co zwrócić uwagę?

Jaki rodzaj usług proponuje firma. Wiele z nich wychodzi naprzeciw klienta, proponując usługi kompleksowe. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej – na czym dokładnie polegają i ilu dodatkowych fachowców trzeba będzie zatrudnić. Rzetelna firma powinna poinformować nas o szczegółach. Jeśli widzimy, że przedstawiciele unikają odpowiedzi na nasze pytania lub używają ogólników, lepiej zrezygnować ze współpracy z taką firmą.

Poziom doświadczenia. Dobrym ruchem jest przekonanie się, ile udanych realizacji ma na koncie nasza firma. W tym celu szukamy wzniesionych przez nią budynków, zapoznajemy się z opiniami wcześniejszych inwestorów i ewentualnymi reklamacjami. Warto sprawdzić, jak firma reaguje na wniesione reklamacje, na przykład kontaktując się bezpośrednio z właścicielami inwestycji. Firmy, które cieszą się dobrą opinią, niekiedy same wychodzą z propozycją takiego kontaktu, a także zachęcają do odwiedzenia powstałych już budynków. Gdy jednak ekipa utrudnia nam ruchy w tym kierunku i wyraźnie nie ma ochoty chwalić się realizacjami, uciekajmy.

Formalności. Rzetelna firma dba o klienta, sporządzając umowę na piśmie i wyjaśniając formalne kwestie reklamacji oraz poprawek. Nie musimy też domagać się wystawienia faktury za wykonaną pracę, gdyż dostaniemy ją „automatycznie”. Także gwarancja udzielana na postawiony budynek jest dla profesjonalnej ekipy rzeczą niezbędną i naturalną. Tutaj dobrym wyjściem jest postawienie na firmę, która od lat znajduje się na rynku – będzie bowiem starała się zachować swoje dobre imię.

Koszty. Budowa domu to spory wydatek i warto się z tym liczyć. Jednak przy wyborze firmy budowlanej zwróćmy uwagę na to, czy jej działania nie generują zbyt wielu dodatkowych kosztów. Pomocne mogą się tu okazać opinie wcześniejszych inwestorów. Dobrze jest również wybrać firmę, której ceny oscylują wokół średniej rynkowej. Zbyt tania oferta jest ryzykowna – nie wiemy, czy wszystko zostanie wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Natomiast wysoka cena może skutkować dużo poważniejszą wyrwą w budżecie, niż początkowo zakładaliśmy.

Wybór profesjonalnej firmy budowlanej nie jest prosty. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję przed jej podjęciem. Prostym i skutecznym ruchem jest spotkanie z przedstawicielem firmy i wykonawcami – jeżeli budzą oni nasze zaufanie, istnieje duża możliwość, że wielomiesięczna współpraca przebiegnie w dobrej atmosferze i zakończy się sukcesem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *