Małe dzieci na pytanie, skąd biorą się pieniądze, najczęściej odpowiadają: „ z bankomatu”. Jednak my wiemy, że by mogły tam trafić należy je najpierw
w bardzo precyzyjny i niezwykle skomplikowany sposób wyprodukować przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Zobacz, jak powstają pieniądze.

Skąd biorą się monety

Tworzenie polskich monet, podobnie jak i banknotów może zlecić jedynie Narodowy Bank Polski. Wykonaniem monet zajmuje się natomiast Mennica Polska, która jest jedynym producentem polskiego bilonu. Zanim monety trafią do naszych portfeli muszą przejść długi i skomplikowany proces ich wytworzenia.

Oczywiście na samym początku procesu tworzenia monet powstaje ich projekt, który następnie przenoszony jest do komputera. Tam nakłada się szarości, tła, litery oraz dopracowuje się elementy graficzne.

Z projektu tworzy się gipsowy model, który jest obrazem monety, tyle że przedstawionym w pięciokrotnym powiększeniu. Taki model jest bardzo dokładnie sprawdzany, następnie za pomocą laserowego skanera przenoszony w dużej rozdzielczości do komputera, a następnie do obrabiarki, która graweruje pierwszy prototyp monety. Na jego podstawie tworzona jest matryca  stempli potrzebnych do wybijania monet.

Gotowe stemple są hartowane, polerowane, a na koniec chromowane. Po tym przygotowaniu trafiają do tak zwanego automatu monetarnego. Jest to specjalistyczna prasa do wybijania monet.  Maszyny w hali produkcyjnej potrafią wytłoczyć nawet 40 tysięcy monet w ciągu godziny.

Ich produkcja jest tak skomplikowana dlatego, by zapewnić bezpieczeństwo i udaremnić pracę oszustom. Nie łatwo jednak je podrobić, ponieważ monety polskie są doskonale zabezpieczone dzięki wykorzystaniu do ich produkcji rzadkich stopów metali.

Jak wygląda produkcja banknotów

W Polsce drukiem pieniędzy zajmuje się PWPW czyli Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. Proces ich tworzenia podzielony jest na kilka etapów, a przy ich produkcji pracuje cała rzesza specjalistów.

Pierwszy etap produkcji banknotów to stworzenie projektu. Wszystkie polskie banknoty, które znajdują się w obiegu, zaprojektował grafik Andrzej Heidrich. Gdy projekt jest gotowy rysownik przenosi rysunek na metalową płytkę. Jest to ręczna robota, wykonana w jednym egzemplarzu (przechowywanym w skarbcu), dzięki temu trudniej jest banknot podrobić.

W papierni przygotowywany jest specjalny papier, z którego powstaną banknoty, a w komputerze do przygotowanego projektu dodaje się tła oraz pozostałe elementy ozdobne oraz zabezpieczenia.

Następny etap to uzyskanie techniką galwaniczną dużej płyty – matrycy – drukującej jednorazowo arkusz z dwudziestoma banknotami. Sam proces drukowania również wykonywany jest etapowo i wymaga czasu oraz niezwykłej precyzji.

Na koniec wydrukowane banknoty są dokładnie sprawdzane, zarówno przez człowieka, jak i przez maszynę. Do obiegu trafiają jedynie te, które zostały wyprodukowane bez zastrzeżeń i przeszły pozytywnie etap kontroli.

Zabezpieczenia banknotów

Banknoty bardzo trudno jest podrobić. Nic dziwnego, ponieważ na każdym papierowym pieniążku zostały umieszczone zabezpieczenia, które często niewidoczne gołym okiem są bardzo trudne do skopiowania.

Zabezpieczenia mają różną formę i jest ich naprawdę bardzo dużo. Wyróżnić możemy między innymi:

 • specjalny papier – bawełniany ze znakiem wodnym i nitką zabezpieczającą
 • tła giloszowe – wielobarwne rysunki składające się z cienkich, przecinających się linii
 •  tła reliefowe – rysunki stwarzające wrażenie trójwymiarowej przestrzeni
 •  druk irysowy – płynne przejście jednego koloru w drugi
 • druk recto – verso – widoczny pod światło rysunek, który powstaje z elementów graficznych znajdujących się po obu stronach kartki
 • farby specjalne, na przykład utajone, które świecą w ultrafioletowym świetle
 • farby optycznie zmienne – jej kolor zmienia się w zależności od kąta obserwacji
 • rozety i mikrodruki, dzięki którym pod odpowiednim kątem układają się niewidoczne wcześniej efekty graficzne
 • druku stalorytu – pozwala na wprowadzenie tak zwanego efektu kątowego – przy odpowiednim ustawieniu względem padającego światła można zobaczyć element, który dzięki układowi linii wyróżnia się z tła
 • hologramy metalizowane zawierające zmieniające się wzory
 •  folie transparentne.

Wszystkie te formy zabezpieczeń są niezbędne. Wszystko po to, by udaremnić pracę oszustom i nie pozwolić na przedostanie się do obiegu fałszywych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *