Chrzest to pierwsza ważna uroczystość w życiu dziecka. Rodzice zapraszają najbliższą rodzinę malucha do kościoła, a potem na odświętny obiad i przyjęcie w restauracji. Goście, pragnąc jednocześnie podziękować za zaproszenie i uhonorować małego bohatera dnia, przynoszą prezenty. I tu pojawia się pytanie: co podarować takiemu maluchowi?

Ostatnio coraz większym powodzeniem cieszą się pieniądze w kopercie. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że rodzice dziecka będą mogli sami je zagospodarować – kupić maluchowi to, co uznają za najpotrzebniejsze. Minusem – to, że dziecko nie otrzyma pamiątki tego ważnego dnia. Jak więc wybrać? Przede wszystkim dowiedzieć się, jaką formę prezentów preferują rodzice malucha, a następnie skorzystać z poniższej ściągi.

Rodzice chrzestni

Na barkach chrzestnych spoczywa ważne zadanie: wspieranie rodziców w wychowaniu dziecka i przekazywaniu mu duchowych wartości. Dlatego częstym podarkiem od nich jest drobiazg nawiązujący do religijnego wymiaru uroczystości. Może to być medalik, obrazek z dedykacją czy Biblia dla maluchów. W niektórych regionach Polski chrzestni mają również wkład w oprawę uroczystości: do nich należy zakup białej szatki i świecy chrzcielnej.

Oprócz religijnego prezentu (lub zamiast niego) rodzice chrzestni mogą podarować małemu podopiecznemu również pieniądze. Przyjmuje się, że kwota powinna być nieco wyższa, niż w przypadku pozostałych gości – ze względu na znaczącą rolę chrzestnych. Zazwyczaj jest to 500-600 zł, a jeżeli finanse na to pozwalają – nawet 1000 zł.

Najbliżsi krewni

Tutaj zaliczamy dziadków malucha oraz bliskie ciocie i wujków. Wśród nich wysokość pieniężnego prezentu waha się od 300 do 500 zł. Ze względu na charakter uroczystości oni również chętnie obdarowują malucha religijnymi upominkami, ale niesłabnącą popularnością cieszą się także zabawki. Karuzela z pozytywką, mata edukacyjna, chodzik-pchacz, pierwsze klocki – możliwości jest dużo. Miłym akcentem oraz pamiątką będzie też kartka z własnoręcznie wpisanymi życzeniami.

Dalsza rodzina

Dalszych krewnych, przyjaciół i znajomych, którzy również otrzymali zaproszenie na chrzest, obowiązują nieco inne wytyczne niż najbliższą rodzinę i chrzestnych. Przede wszystkim dotyczą one kwoty wkładanej do koperty. Zazwyczaj mieści się ona w granicach 100-200 zł i jest swoistym „podziękowaniem” za zaproszenie – pokrywa bowiem koszty ugoszczenia w restauracji. Do pieniędzy można także dodać drobny upominek lub zabawkę dla malucha.

Chociaż podane widełki są dość konkretne, tak naprawdę od zasobności portfela zależy, ile pieniędzy trafi ostatecznie do koperty. Najważniejszą zasadą jest okazanie szacunku dziecku i jego rodzicom. Jeśli przy okazji uda się zbytnio nie nadwyrężyć budżetu, to oznacza, że wybraliśmy najlepsze rozwiązanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *