Zakupy w internecie są łatwe i przyjemne. Możemy je robić o każdej porze dnia i nocy z każdego miejsca na świecie. Na co zwrócić uwagę, aby kupować bezpiecznie i nie paść ofiarą hakerów lub oszustów? Zapraszamy do lektury!

Sieć, przeglądarka i hasło

Każda strona, na której podajemy swoje dane powinna mieć szyfrowane połączenie. Zawsze zwracajmy uwagę, czy w pasku adresu strony znajduje się tzw. protokół https (nie „http”!) i symbol kłódki.

Jeśli robimy zakupy przy użyciu telefonu ważne jest, aby był on podłączony do bezpiecznej sieci WiFi lub sieci 3G, – i tu także przy nazwie sieci powinna być mała kłódka.

Internetowe zakupy dobrze jest robić używając bezpiecznej przeglądarki (np. Firefox, Chrome, Safari), która ma funkcje chroniące przed wyłudzaniem danych (tzw.phishing) i złośliwym oprogramowaniem (tzw.malware).

Zwracajmy także uwagę, aby na bieżąco aktualizować używane programy i aplikacje. Nieaktualizowane, przestarzałe i z błędami są jak otwarte drzwi dla hakerów, którzy mogą wówczas swobodnie włamać się na nasze konto i dla wirusów gotowych zainfekować nasze urządzenie.

Bardzo ważne jest, aby do każdego sklepu internetowego mieć inne hasło. Wszystkie jednak powinny być bezpieczne, co w praktyce oznacza, że powinny składać się z dużych i małych liter, znaków specjalnych i cyfr.

Sklep

Sklepy o wyrobionej renomie mają dużo pozytywnych opinii i działają na rynku od lat. Takie sklepy mają sprawne procedury dotyczące zwrotów i ewentualnych reklamacji, często mają także korzystne akcje promocyjne lub zachęcające nowych klientów bony rabatowe.

Jeśli zdecydujemy się na zakupy w nowym sklepie online zwróćmy uwagę, czy posiada on dział obsługi klienta lub dział kontaktu oraz czy są podane wszystkie dane teleadresowe łącznie z NIP firmy. Do takiego sklepu warto wysłać testowego maila z jakimkolwiek zapytaniem i zobaczyć, czy i w jaki sposób odpiszą.

W kwestii płatności najlepiej, najwygodniej i najbezpieczniej jest wtedy, kiedy dany sklep współpracuje z PayPal, PayU lub Przelewy 24. Jeśli sklep jest młody i nieduży może nie mieć jeszcze nawiązanej współpracy z wspomnianymi wyżej firmami. Wówczas zwróćmy uwagę, aby za zakupy płacić wykonując przelew bezpośrednio z naszego konta – unikajmy podawania naszych danych i numeru kart w mało znanych miejscach.

Bardzo dobrze świadczy o sklepie dostępność regulaminu, który powinien być napisany przyjaznym i zrozumiałym językiem. Zaś o kliencie dobrze świadczy, jeśli poświęcił czas na jego przeczytanie i zapoznanie się z warunkami, na które wyraża zgodę.

Uważnie czytajmy cały opis interesującego nas produktu. Równie ważne są także maile potwierdzające, które zawsze trzeba uważnie czytać. Upewnijmy się, że zgadzają się nasze dane, kwota i warunki dostawy.

Wystarczy wyrobić sobie kilka zdrowych nawyków, aby podczas szaleństwa internetowych zakupów nie ryzykować utraty ważnych danych i pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *